Wylewki na ogrzewanie podłogowe

Wylewki na ogrzewanie podłogowe – jaką wybrać?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe musi przede wszystkim przewodzić ciepło i dokładnie pokryć wszystkie rurki grzewcze. Prawidłowo dobrana wylewka będzie spełniać swoją funkcję i pozwoli cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkalnymi.

Dlaczego wylewka jest taka ważna?

Podczas wyboru wylewki na ogrzewanie podłogowe (z których ofertą zapoznasz się tutaj: https://www.dmka-wylewki.pl/) należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mają wpływ na wykończenie podłogi oraz na użytkowanie ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaplanowanie na etapie budowy domu. W projekcie musi być uwzględnione, jaki poziom ma mieć podłoga. Trzeba pamiętać, że rurki grzewcze mają swoją określoną grubość, dlatego wylewka musi mieć odpowiednią grubość, aby dokładnie je przykryć i wyrównać powierzchnię.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe musi szczelnie pokrywać rurki i świetnie przewodzić ciepło, co zapewni szybkie nagrzewanie się podłogi i utrzymywanie przez nią ciepła.

Aplikacja wylewki jest bardzo istotna. Podczas jej wylewania trzeba uważać, aby nie uszkodzić żadnej rurki i ważne jest, aby dobrać wylewkę tak, by można byłą ją łatwo aplikować. Ważne jest, aby wylewka była wytrzymała, ponieważ musi chronić ona rurki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Równo położona wylewka tworzy równą powierzchnię, która pozwala kłaść na niej kolejną warstwę, np. płytki ceramiczne lub dywany.

Jaką wylewkę wybrać?


Decydując się na wylewkę na ogrzewanie podłogowe, trzeba wziąć pod uwagę jej grubość, która nie powinna być większa niż 5 cm. Zbyt gruba warstwa będzie obciążać rurki grzewcze i ograniczy przepływ ciepła. Najczęściej stosowanymi wylewkami są wylewki anhydrytowe i betonowe.

Zastosowanie wylewki betonowej związane jest z trudniejszą aplikacją i użytkowaniem. Składa się ona z mieszanki cementu. Wylewkę betonową można zrobić samodzielnie lub kupić już gotową w sklepie budowlanym.

Wylewka anhydrytowa jest stworzona z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Jest ona samopoziomująca i ma płynną konsystencję umożliwiającą dokładne otoczenie rurek grzewczych. Ten rodzaj wylewki można kłaść w cieńszej warstwie niż wylewkę betonową.

Podczas przygotowywania wylewki należy pamiętać, aby była on odpowiednio dobrana do rodzaju wykończenia. Ważne jest, by wylewkę pokryć preparatem gruntującym, który będzie do niej dobrany. Podczas rozrabiania produktu należy postępować według instrukcji producenta i stosować odpowiednie proporcje poszczególnych materiałów, ponieważ źle rozrobiona nie będzie spełniała swojej funkcji. Wylewka musi być aplikowana według instrukcji zawartej na opakowaniu.