Jaka wylewka będzie najlepsza na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to sensowna możliwość dogrzewania pomieszczeń, na którą decyduje się coraz więcej inwestorów. Nic w tym dziwnego – dzięki niemu mieszkanie staje się znacznie bardziej komfortowe. Na etapie planowania prac budowlanych często zastanawiamy się, jaki rodzaj wylewki będzie najlepszy w przypadku pomieszczeń, w których takie ogrzewanie będziemy instalować. Okazuje się, że doskonałe parametry przewodnictwa cieplnego mają wylewki anhydrytowe. W tym przypadku przebijają one swoją funkcjonalnością tradycyjne wylewki cementowe. Co warto wiedzieć na ich temat i czym się charakteryzują?
Czym w praktyce są wylewki anhydrytowe?
Bardzo często właśnie te wylewki na ogrzewanie podłogowe są określane jako nowoczesna alternatywa dla cementu. I faktycznie, produkt ten zyskuje coraz większą popularność i jest coraz częściej stosowany. Cechą charakterystyczną takiej wylewki jest fakt, że jest ona całkowicie płynna. Jak sama nazwa wskazuje, wylewka ta składa się ze spoiwa anhydrytowego. Jest nim bezwodna forma siarczanu wapnia, co często też określa się jak odwodniony gips. Do tej substancji dodawane są także inne środki, które uzupełniają oraz wypełniają spoiwo tak, aby posiadało pożądane właściwości.
Możemy być zaskoczeni, gdyż pomimo tego, jak bardzo różni się ona od wylewki cementowej – jest sprzedawana w postaci suchej masy, którą łączy się z wodą po to, aby wylać ją w docelowym pomieszczeniu. Rozprowadzania wylewki najlepiej wykonać z wykorzystaniem pomp mieszających. Wówczas można uzyskać idealnie gładką strukturę wylewki. Wykonanie wylewki anhydrytowej można zlecić specjalnej firmie.
Największe zalety wylewek anhydrytowych
Dla wielu osób taki typ wylewki może być nowością, posiada ona jednak szereg ważnych zalet, które warto wziąć pod uwagę:
- Posiada właściwości samopoziomujące, co oznacza, że wylewa się ją do poprzednio przygotowanego pomieszczenia, a dzięki jej płynnej konsystencji sama układa się na odpowiednim poziomie.
- Tym samym, dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny, co ma również spore znaczenie w przypadku ogrzewania podłogowego. Nie ma też konieczności ręcznego jej wyrównywania, co sprawia, że jest szybka w aplikacji.
- Wylewkę wykonuje się bardzo szybko. Dzięki temu będzie ona odpowiednia nawet do pomieszczeń, które mają spory metraż. Nie ma też konieczności wykonywania dodatkowych prac zbrojeniowych, co pozwala na dodatkową oszczędność czasu.
- Wylewka posiada bardzo wysoką wytrzymałość. To produkt na wiele lat użytkowania. Może zostać wykonana nawet w stosunkowo cienkiej warstwie, a mimo to nie trzeba się martwić o jej solidność. Jest odporna na ściskanie i zgniatanie, a także charakteryzuje się podwyższoną ognioodpornością.
- Nadaje się jako podkład pod niemalże każdy materiał wykończeniowy – pod płytki, gresy, terakotę, panele, a nawet lite drewno.
- Wylewka ta dość szybko wysycha – w zależności od grubości warstwy do kilkunastu dni. Czas ten jest krótszy niż w przypadku wylewki cementowej.
Najlepsze wylewki na ogrzewanie podłogowe
Faktycznie, biorąc pod uwagę wylewki na ogrzewanie podłogowe – to rozwiązanie jest jednym z najbardziej polecanych. Przede wszystkim dlatego, że gotowa już wylewka bardzo dobrze przyjmuje ciepło szybko się nagrzewając i doskonale je przekazuje do góry. To przewodnictwo cieplne możliwe jest także dzięki niskiej porowatości takiej wylewki. Co ważne, posiada ona wysoki współczynnik przenikania ciepła- 1,4-1,6 W/mK, co jest jak najbardziej pożądane. Będzie to więc idealny produkt wszędzie tam, gdzie chcemy czerpać jak najwięcej korzyści z ogrzewania podłogowego.