Dlaczego wylewki anhydrytowe są tak chętnie stosowane?
Jakość podłogi w dużej mierze zależy od dobrze wykonanego podkładu podłogowego. Wśród wielu różnych rodzajów podkładów wyróżnia się wylewka anhydrytowa. Jakie są jej zalety i dlaczego warto ją stosować?
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Podłoga jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym. Powinna też zapewniać odpowiedni komfort jej użytkownikom. Aby posadzka była równa i trwała, musi mieć dobrej jakości podłoże. Tę rolę w dużej mierze spełnia podkład, zwany też wylewką.
Najczęściej wykonuje się wylewki cementowe, betonowe lub anhydrytowe. Te ostatnie stają się coraz popularniejsze, ponieważ mają sporo zalet.
Wylewka anhydrytowa to płynna wylewka samopoziomująca. Sporządza się ją, wykorzystując spoiwo anhydrytowe. Konsystencja wylewek anhydrytowych jest płynna, co zapewnia jej naturalne właściwości samopoziomujące.
Wylewki anhydrytowe (www.dmka-wylewki.pl) doskonale nadają się do wnętrz. Mają świetne właściwości cieplne, co pozwala je stosować także przy ogrzewaniu podłogowym. Wykorzystując tego typu podłoże w łazience czy w kuchni konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej, ponieważ jest ono wrażliwe na wilgoć.
Główne zalety wylewek anhydrytowych
Wylewki anhydrytowe cieszą się sporą popularnością. Najczęściej są wykorzystywane na budowach domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także ich cena nie drenuje kieszeni. Bardzo ważne jest też to, że kładzie się je bardzo szybko.
Do głównych zalet wylewek anhydrytowych należą m.in.:
- duża wytrzymałość,
- właściwości samopoziomujące,
- łatwość rozprowadzania,
- dobre rozprowadzanie ciepła,
- nie jest potrzebne zbrojenie,
- stosunkowo mały ciężar,
- doskonale równa powierzchnia,
- brak dylatacji.
Wylewki anhydrytowe nie potrzebują jakichś specjalnych czynności pielęgnacyjnych po ułożeniu. Dzięki nim można wykonywać powierzchnie o sporej wielkości, nawet do 60 m2. W przeciwieństwie do betonowych, wylewki anhydrytowe nie kurczą się przy wysychaniu.
Grubość wylewki anhydrytowej może być bardzo różna. W zależności od potrzeb może to być grubość 2 mm albo nawet 70 mm.
Dzięki temu, że powierzchnia wylewki jest bardzo równa, o wiele łatwiejsze jest układanie na niej płytek. Daje to też realne oszczędności, ponieważ potrzeba do tego mniej kleju.
W przypadku różnego rodzaju remontów, istotny jest niski ciężar wylewki anhydrytowej. Dzięki temu stropy nie są za bardzo obciążane.
Należy jednak pamiętać, że wylewki anhydrytowe nie nadają się do wykorzystania na zewnątrz, np. przy budowie tarasu. Związane jest to przede wszystkim ze sporą higroskopijnością produktu.