Wylewki na ogrzewanie podłogowe

Jakie wylewki na ogrzewanie podłogowe?

Każda osoba, która decyduje się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jedną z podstawowych kwestii jest dobór odpowiedniej wylewki. Jej zadaniem jest nie tylko pokrycie wszystkich rur grzewczych, ale jednocześnie jak najlepsze przewodzenie ciepła. Dzięki dobrze dobranej wylewce ogrzewanie podłogowe będzie charakteryzowało się dużą efektywnością, a także funkcjonalnością.

Dlaczego dobór odpowiedniej wylewki na ogrzewanie podłogowe jest tak ważny?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego do wyboru odpowiedniej wylewki trzeba przyłożyć tak dużo uwagi. Przede wszystkim, będzie ona miała wpływ na późniejsze użytkowanie ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe to inwestycja, którą planuje się już na etapie budowy budynku. Jego zastosowane oraz pokrycie wylewką będzie miało wpływ na to, na jakim poziomie ostatecznie znajdą się podłogi.

Zadaniem wylewki pokrywającej rurki ogrzewania, jest utworzenie wokół nich szczelnej pokrywy. Wylewki na ogrzewanie podłogowe nie powinny umożliwiać występowania tak zwanych mostków cieplnych, zmniejszających efektywność ogrzewania. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest płynna wylewka, która szczelnie pokrywa rurki, a także daje łatwo się aplikować.

Przy kładzeniu wylewki trzeba zwrócić także uwagę na sam sposób, w jaki się to wykonuje. W czasie pracy nie może dojść do uszkodzenia rurek – na przykład poprzez przebicie ich ostrym narzędziem. Dlatego też w procesie wyboru odpowiedniej wylewki na ogrzewanie podłogowe ogromne znaczenie ma jej konsystencja, wpływająca na łatwość aplikacji.

Jaką wylewkę wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Uznaje się, że wylewka przy ogrzewaniu podłogowym powinna mieć grubość około 5 cm. Zbyt duża jej grubość może wpływać na nadmierne obciążenie stropu, a także zmniejszyć efektywność ogrzewania. Wysokiej jakości wylewki, które można kupić w sklepach budowlanych, pozwalają na wylanie cienkiej warstwy materiału, co odciąża strop, a jednocześnie zapewnia doskonałe przewodnictwo cieplne.

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rodzajem wylewki na ogrzewanie podłogowe była wylewka betonowa. Obecnie stosuje się ją coraz rzadziej. Dziś popularnością cieszy się wylewka anhydrytowa, która jest produktem stworzonym specjalnie do tego celu. Jest to wylewka samopoziomująca o płynnej konsystencji, co pozwala na dokładne otulenie rur grzewczych. Jej specyficzne właściwości pozwalają na ułożenie wyjątkowo cienkiej warstwy.

Sama wylewka szybko się nagrzewa, pozwalając na spore oszczędności przy ogrzewaniu domu. Jak widać, z pewnością jest produktem wartym uwagi.