Wylewka anhydrytowa – czym jest i kiedy ją stosować?
Wylewki anhydrytowe są sensowną alternatywą dla tradycyjnych, cementowych wylewek, jakie są standardowo stosowane. Zdecydowanie najczęściej stosuje się je ze względu na jej doskonałe parametry przewodnictwa cieplnego pod ogrzewanie podłogowe. Kolejną zaletą właśnie takiej wylewki jest sposób jej wykonywania poprzez wylewanie masy, która ma właściwości samopoziomujące. Nie trzeba więc martwić się o to, że wylewka może okazać się do końca równa we wszystkich miejscach. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wylewek anhydrytowych i kiedy będą one najlepszym rozwiązaniem do naszego domu?
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Nazwa tego rodzaju wylewki jest bezpośrednio związana z jej składem. Jest ona bowiem wykonywana na bazie specjalnego spoiwa anhydrytowego. Spoiwem tym jest siarczan wapnia w formie bezwodnej, który określany jest też jako odwodniony gips. Do takiej bazy dodawane są wypełniacze, a także inne dodatki, które sprawiają, że masa do wylania ma płynną konsystencję. Wylewki anhydrytowe polecane są do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, nie zaleca się ich wykonywania na zewnątrz. W przypadku wykonywania wylewki w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, konieczne jest dodanie specjalnej izolacji przeciw wilgoci. Jeśli chodzi o prace zewnętrzne – tutaj nadal pozostaje nam wylewka cementowa.
W jaki sposób wykonuje się taką wylewkę?
Wylewka anhydrytowa jest produktem samopoziomującym. Po jej wylaniu nie trzeba jej już w żaden dodatkowy sposób wyrównywać. Jest to materiał niemalże bezskurczowy, co daje możliwość wylewania jej stosunkowo dużymi płatami powierzchni, nawet do 60 m² .Taki rodzaj wylewek uważany jest za nowoczesny i pomimo tego, że ciągle jeszcze mniej znany od typowych wylewek cementowych – coraz częściej stosowany. Wylewki anhydrytowe sprzedawane są w postaci workowanej jako sucha masa. Aby uzyskać produkt gotowy do wylania należy zawartość dokładnie wymieszać z wodą do uzyskania pożądanej konsystencji. Do rozprowadzania wylewki używa się specjalne pompy mieszające. Nie ma konieczności wykonywania zbrojenia, można też pominąć etap szlifowania. Wszystko to sprawia, że wykonywanie takiej wylewki jest bardzo szybkie. Warto jednak mieć na uwadze także to, że po całkowitym wyschnięciu wylewki może zaistnieć konieczność powstałego mleczka. Dużą zaletą jest fakt, że po wyschnięciu wylewki anhydrytowe nie wymagają już żadnych, dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Specyficzne właściwości wylewek anhydrytowych
- Wylewki anhydrytowe posiadają bardzo dobre właściwości ognioodporne.
- Będą odpowiednie na różnego rodzaju podkłady, nada się do każdego wykończenia podłogi.
- Wylewki te wykonuje się w stosunkowo cienkich warstwach, mimo tego charakteryzuje je bardzo duża wytrzymałość.
- Wylewka tego typu schnie od kilku do kilkunastu dni. Proces schnięcia przebiega szybciej niż w przypadku wylewki cementowej.
- Płynna konsystencja wylewki sprawia, że bardzo dobrze wypełnia ona wszelkie szczeliny oraz miejsce trudno dostępne.
- Charakteryzuje ją dobre przewodnictwo cieplne, z tego też względu bardzo często wybierana jest tam, gdzie układane jest ogrzewanie podłogowe.
- Jest to polecany rodzaj wylewki do miejsc, w których istnieje ryzyko zbyt dużego obciążenia stropu. Wylewki anhydrytowe są wyjątkowo lekkie, a dodatkowo wylewa się je w postaci cienkiej warstwy, co dodatkowo przekłada się na ich niewielką finalną wagę.
- Wylewka anhydrytowa wymaga mniejszej ilości dylatacji w porównaniu do wylewki cementowej.
- Wylewki anhydrytowe mają dość dobrą odporność na ścieranie oraz na uszkodzenia mechaniczne.