Wylewki anhydrytowe

Ogrzewanie podłogowe, a wylewka anhydrytowa

Budując własny dom, bardzo często decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, które jest jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj ogrzewania, należy później zalać wylewką. Obecnie dwa najpopularniejsze rodzaje wylewek to wylewka cementowa oraz anhydrytowa. Z czego ten drugi rodzaj, jest zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli zamierzamy w domu postawić na ogrzewanie podłogowe.

Dlaczego wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa, w porównaniu z wylewką cementową, ma bardzo wysoki współczynnik przenikania ciepła. Mówiąc prościej, wylewka tego typu dłużej trzyma ciepło oraz zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Powierzchnia wylewki jest jednolita i gładka, dzięki czemu ciepło przenika w sposób optymalny, co w perspektywie znacząco zwiększa energooszczędność całego domu.

Wylewka anhydrytowa ma właściwości samopoziomujące, a jej wylanie przebiega prosto i szybko, co w znacznym stopniu skraca czas budowy. Wszystko to sprawia, że o ile koszt samej wylewki jest większy niż jej cementowego odpowiednika, to z powodu jej właściwości oraz oszczędności czasu podczas robót budowlanych, wylewka anhydrytowa wydaje się być lepszym wyborem, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Oczywiście do tego typu ogrzewania można również skorzystać z wylewki cementowej, która również, tak jak anhydrytowa, ma swoje wady i zalety.

Budując własny dom, bardzo często decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, które jest jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania

Warstwa wylewki anhydrytowej, a ogrzewanie podłogowe

Wylewka anhydrytowa może być wylana na różną grubość. Jednak jej producenci, w przypadku występowania ogrzewania podłogowego, zalecają lanie na grubość minimum 35 mm od krawędzi rury grzewczej. Oczywiście wylewka może być wylana grubszą warstwą (nawet 50 mm). Należy jednak pamiętać, że w ten sposób ogrzewanie podłogowe, będzie mniej wydajne, choć sama wylewka będzie znacznie wytrzymalsza. Przyjmuje się, że optymalna grubość wylewki anhydrytowej, mierzonej od górnej krawędzi rury, wynosi od 40 do 45 mm.

Wylanie wylewki anhydrytowej

O ile wylewka cementowa, może być robiona bezpośrednio na miejscu budowy (co jest jej zdecydowaną zaletą), o tyle ta anhydrytowa przyjeżdża na wskazane miejsce jako gotowy produkt. Do położenia takiej wylewki, warto wybrać doświadczoną ekipę, które dopilnuje, aby każdy etap prac przebiegał zgodnie z planem. Na szczęście szukanie specjalistów w dobie współczesne technologii jest mało skomplikowanym wyzwaniem. Mieszkając, np.: w Rybniku lub jego okolicach, wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę: wylewki anhydrytowe Rybnik. Dzięki temu naszym oczom ukaże się spora lista firm, które zajmują się laniem tego rodzaju wylewek. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną firmę warto sprawdzić o niej opinie innych osób. Należy również pamiętać, że dobra firma, nie będzie najtańsza na rynku, a termin wylania wylewki może być dość odległy.

Gdzie można zastosować wylewkę anhydrytową

Jedynym miejscem, gdzie nie wylewa się wylewki anhydrytowej, ale można wylać wylewkę cementową, są tereny zewnętrze oraz miejsca, takie jak garaż, gdzie wylewka jest narażona na silne ściskanie. Jeśli chodzi o wnętrze domu, w praktycznie każdym pomieszczeniu wspomniany rodzaj wylewki może zostać zastosowany. Stosując dobrą hydroizolację, wylewka anhydrytowa może zostać wylana również w łazience lub kuchni. Ten rodzaj wylewki nie lubi dużej wilgoci, a zastosowanie hydroizolacji, sprawia, że nie będzie miało miejsce jej pękanie.

Warto jednak pamiętać, że na rodzaj wylewki z jakiej skorzystamy, powinniśmy zdecydować się stosunkowo wcześnie, ponieważ to od jej rodzaju zależy położenie odpowiedniej izolacji, zanim zostanie położone ogrzewanie podłogowe. Odpowiednią izolację warto również zastosować po wylaniu wylewki, ale przed wykończeniem podłogi.