Czym są posadzki anhydrytowe oraz jakie mają właściwości?
W ostatnim czasie wylewki anhydrytowe stały się bardzo popularne na Śląsku. Stało się tak, ponieważ, posadzki anhydrytowe Śląsk charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest posadzka anhydrytowa oraz jakie ma właściwości.
Co to jest posadzka anhydrytowa?
Posadzka anhydrytowa jest to rodzaj wylewki, który ze względu na swoje właściwości staje się w ostatnim czasie niezwykle popularny. Są obszary w Polsce, w których zastępuje ona najbardziej popularną wylewkę, czyli betonową. Takim miejscem jest na przykład Śląsk. Posadzka anhydrytowa idealnie sprawdzi się w budownictwie mieszkaniowym. Jeżeli decydujemy się na remont mieszkania warto rozważyć kładzenie posadzki anhydrytowej. Wylewka, o której mowa wykonana jest na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest to bezwonna forma siarczanu wapnia, która uzupełniona środkami upłynniającymi oraz wypełniaczami tworzy właśnie wylewkę anhydrytową. Materiał ten tworzy perfekcyjnie gładką i równą powierzchnię bez konieczności mechanicznego wyrównywania.
Jakie właściwości ma posadzka anhydrytowa?
- Przypomina tradycyjną wylewkę, ponieważ kupuje się ją w sklepach w workach w postaci suchej masy. Aby użyć wylewki anhydrytowej, należy najpierw bardzo dokładnie wymieszać ją z wodą z użyciem pompy mieszającej.
- Wylewkę anhydrytową bardzo szybko się układa, co wpływa na jej rosnącą popularność. Nawet w ciągu godziny można pokryć nią powierzchnie podłogi do 100 metrów kwadratowych. Dzieje się tak, ponieważ kładzenie posadzki anhydrytowej jest banalnie proste oraz nie wymaga konieczności wykonania prac zbrojeniowych czy późniejszego szlifowania powierzchni.
- Posadzki anhydrytowe są bardzo wytrzymałe jednocześnie mając cienką warstwę. Warto wiedzieć, że właśnie ten rodzaj wylewki ma bardzo niewielką grubość – waha się od 2 do 70 mm. Jednak mimo cienkiej warstwy posadzka anhydrytowa jest niezwykle wytrzymała i odporna na zgniatanie oraz ściskanie, dlatego nie potrzebuje zbrojenia i od razu można układać na niej na przykład: płytki lub panele podłogowe.
- Posadzki anhydrytowe charakteryzują się również bardzo dużą ognioodpornością.
- Wylewka anhydrytowa schnie w miarę szybko – od kilku do kilkunastu dni.
Wszystkie te właściwości sprawiły, że posadzki anhydrytowe zyskały na popularności w ostatnim czasie na Śląsku i coraz więcej firm zaczyna mieć ten rodzaj wylewki w swojej ofercie. Jeżeli jesteś w trakcie lub planujesz remont to warto rozważyć użycie wylewki anhydrytowej. Dzięki temu artykułowi już wiesz, czym jest posadzka anhydrytowa oraz jakie ma właściwości.