Kiedy wykorzystuje się posadzki anhydrytowe?
W budownictwie wykorzystywane jest mnóstwo różnych rodzajów posadzek. Między innymi są to tak zwane wylewki anhydrytowe, które mają swoje zastosowanie w wielu różnych przypadkach. Między innymi dzięki temu, że nie wiążą tak mocno, zalewa się nimi instalację ogrzewania podłogowego. Są też tanie w zakupie, pakowane w workach najczęściej po 25 kg lub 50 kg i można je dostać w każdym większym sklepie budowlanym. Dzięki temu ekipy budowlane wykorzystują je stosunkowo często, nawet wtedy gdy posadzka nie ma skrywać w sobie rurek instalacji ogrzewania.
Łatwość użycia
Główną zaletą, jaką posiadają wylewki tego typu, jest samoczynne poziomowanie. Nawet jeżeli poniżej nie mamy idealnie poziomej powierzchni, to nie musimy się tym przejmować. Posadzki anhydrytowe zawsze będą równe. Oszczędza nam to mnóstwo czasu, który musielibyśmy włożyć w przeprowadzanie ewentualnych poprawek czy naciąganie wylewki tak, by utrzymać poziom na obszarze całej podłogi. Dodatkowo sposób ich przygotowania jest bardzo prosty. Wystarczy wsypać z worka nieco do wiadra, zalać wodą i dokładnie wymieszać. Następnie można już wylewać posadzkę. Czas wiązania również nie należy do najdłuższych, aczkolwiek może być nieco wydłużony w stosunku do wylewek tradycyjnego typu, stąd też warto zaczekać nieco dłużej, zanim zaczniemy przeprowadzać dalsze prace w pomieszczeniu. Można więc powiedzieć, że posadzki anhydrytowe są:
- łatwe do wypoziomowania
- proste do przygotowania
- tanie w zakupie
- dobre do ogrzewania podłogowego
- dostępne w większości sklepów.
Ogrzewanie podłogowe
Warto wspomnieć o wyjątkowo dużej zalecie, jaką posiadają wylewki anhydrytowe. Jest to charakterystyczny sposób ich wiązania, który nie powoduje aż tak dużego ściskania wszystkiego, co znajduje się wewnątrz. Ten fakt wykorzystano przy okazji wykonywania instalacji na ogrzewanie podłogowe. Posadzki anhydrytowe doskonale też przenoszą ciepło, dzięki czemu wydajność instalacji jest sporo większa, niż przy zastosowaniu tradycyjnej wylewki. Najważniejszym jest jednak fakt, że nacisk na plastikowe rurki instalacji grzewczej nie jest nadmierny, co zapobiega miażdżeniu ich i powstawaniu przecieków. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w innym przypadku dla naprawy nieszczelności musielibyśmy skuwać większą część posadzki, by zlikwidować nieszczelność. Nic więc dziwnego, że ekipy budowlane bardzo chętnie wykorzystują posadzki anhydrytowe w tych pomieszczeniach, gdzie przewidziana jest instalacja grzejna schowana w podłodze. Trzeba przyznać, że nadają się one do tego celu niemal idealnie.