Posadzki anhydrytowe popularnym trendem w budownictwie
W ciągu ostatnich kilku lat technologie wykorzystywane w budownictwie zmieniały się. Zamiast kiedyś stosowanych wylewek cementowych, dziś na popularności zyskują posadzki anhydrytowe. Jakie są jej zalety i gdzie może być używana?
Zalety posadzek anhydrytowych
Podstawową zaletą tego rodzaju wylewki jest fakt, że może być ona stosowana na ogrzewanie podłogowe. Nowo budowane domy często opierają całe swoje ogrzewanie właśnie na „podłogówce”. Posadzki anhydrytowe Śląsk oferują znakomite przewodzenie ciepła, co przekłada się oczywiście na oszczędności w ogrzewaniu. Mogą być stosowane tam, gdzie inwestor planuje położyć drewno, gres, wykładzinę, czy kamień. To właśnie uniwersalność spowodowała, że posadzki zyskują coraz szersze grono sympatyków.
Podstawowe zalety wylewek anhydrytowych to:
- proste układanie,
- szybkie schnięcie,
- gwarancja równego podkładu,
- możliwość zrezygnowania z dylatacji,
- nie wymaga zbrojenia,
- jest lżejsza od cementowej.
Dzięki tym właściwościom posadzki anhydrytowe mogą stać się w kolejnych latach niezwykle popularne, ograniczając na rynku używanie standardowych posadzek cementowych. Nastawienie inwestorów na energooszczędność i nowoczesne rozwiązania tylko pomoże posadzkom anhydrytowym zyskać jeszcze większą popularność.
Układanie wylewki anhydrytowej
Posadzki tego typu wykonuje się o wiele szybciej, niż cementowe. Nie trzeba ich zacierać, wystarczy tylko rozprowadzić posadzkę anhydrytową i ją odpowietrzyć. Co ważne, po około 48 godzinach po posadzce można już chodzić, a kolejne prace budowlane mogą być prowadzone już po 4 dniach. W czasach, gdy każdemu zależy na wykonywaniu realizacji prac remontowo-budowlanych jak najszybciej, taki krótki czas oczekiwania jest niewątpliwym plusem.
Wylewki anhydrytowe można także wykonywać w łazienkach. Mimo tego, że nie powinny być one narażone na wilgoć, to wystarczy wykonać solidnie izolację przeciwwilgociową, aby móc cieszyć się taką wylewką w swojej łazience.
Jeśli remont prowadzony jest w starym budownictwie, na przykład na poddaszu, podkłady anhydrytowe będą doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu, iż są lżejsze od cementowych, nie będą dodatkowo obciążać wieloletniego już stropu. Ich duża wytrzymałość pozwala na ułożenie cieńszej warstwy niż miałoby to miejsce w przypadku posadzki cementowej. Jest to niezwykłym plusem, gdy mamy ograniczone miejsce. Dzięki cienkiej warstwie posadzki ogrzewanie podłogowe będzie nagrzewać się szybciej. Przekłada się to w oszczędnościach na opale.
To jaka posadzka będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie w dużej mierze zależy od charakterystyki danej nieruchomości. Mając na uwadze zalety posadzek anhydrytowych, warto rozważyć taką opcję.