Czy warto robić wylewki anhydrytowe?
Wylewka samopoziomująca
Wbrew wszelkim opiniom wylewka cementowa nie jest wcale wylewana, a układana. Tradycyjne podłogowe podkłady są wykonywane najczęściej z mieszanek, które wymagają wygładzania i zacierania. Alternatywą są samopoziomujące wylewki. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Bez wątpienia w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach podłoga to najważniejszy element. Przed wykończeniem podłogi wykładziną, płytkami, panelami bądź parkietem trzeba wykonać wylewkę, która jest nazywana także jastrychem. Gdy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, to wylewka musi także dobrze przewodzić ciepło instalacji grzewczej.
Wylewki anhydrytowe Bytom to bardzo nowoczesne rozwiązanie (o którym również pod tym linkiem: https://www.dmka-wylewki.pl/bytom.html) Wylewki te mają wiele zalet, które ułatwiają kładzenie, a także obniżają koszty podczas projektowania i wykonania. Wylewka anhydrytowa może być zastosowana na podkładach podłogowych każdego typu oraz w budownictwie różnego rodzaju. Posiada przenikalność cieplną, dzięki czemu stosować ją można na ogrzewanie podłogowe. Zależnie od szczegółowego składu, wylewki anhydrytowe przyjmują bardzo duże wytrzymałości na zginanie i ściskanie. Dzięki temu są wytrzymałym oraz solidnym podkładem pod parkiet, płytki oraz panele.
Wykonanie anhydrytowych wylewek
A jak przebiega wykonanie anhydrytowej wylewki? Aby wykonać wylewkę samopoziomującą, to w pierwszej kolejności musimy wyznaczyć sobie poziom posadzki. Czynność tą wykonujemy przy pomocy niwelatora oraz specjalnych niwelacyjnych stojaków, które trzeba rozstawić w pomieszczeniu. Należy także wykonać obwodowe dylatacje. Mają one za zadanie umożliwić rozszerzenie, jak i także kurczenie się razem ze zmianami temperatury. Polega to na przyklejeniu do ścian specjalnej taśmy wykonanej z pianki. Musimy także wykonać dylatację wokół niwelacyjnych stojaków.
Na podłoże w ten sposób przygotowane wylana powinna być anhydrytowa zaprawa, która jest połączona z wodą. Wymieszana zaprawa anhydrytowa z wodą jest wylewana przy pomocy bardzo giętkiego przewodu, który jest poprowadzony od pompy. Następna czynność to odpowietrzenie posadzki. Na samym końcu powierzchnię należy wyrównać szczotkami. Rozprowadzenie samopoziomującej wylewki jak także prace wykończeniowe odbywają się tylko w stojącej pozycji. Dzięki temu naszych pleców nie narażamy na szwank. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób wykonujących wylewkę. Osoby, które zdecydowały się na ten rodzaj wylewki, także są pod wrażeniem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego będziemy zadowoleni.