Wylewki anhydrytowe. Twoja wymarzona podłoga
Wylewki cementowe zna chyba każdy. Swojego czasu były bardzo popularne. Dziś jednak na rynku pojawia się nowy zawodnik. Charakteryzują go dużo lepsze parametry użytkowe i właściwości termo przewodzące. Wylewka anhydrytowa, bo o niej mowa nadaje się doskonale do pomieszczeń, w których montowane jest ogrzewanie podłogowe. To jednak nie wszystko. Nierzadkie są inwestycje, w których całość posadzek wykonywana jest właśnie tą techniką.
Wylewki anhydrytowe – co to takiego?
Jest to gotowa wylewka samopoziomująca mająca duże właściwości termo przewodzące oraz wysoką wytrzymałość. Jej cechą szczególną jest bardzo krótki czas schnięcia. Dzięki temu nie trzeba czekać na zakończenie prac tak długo, jak to jest w przypadku wylewek cementowych. Wykonanie wylewki w standardowej wielkości domu jednorodzinnym zajmuje profesjonalniej ekipie około 3 godziny. Z tego względu po około 48 godzinach można przystąpić do kolejnych prac w tym obiekcie.
Zalety wylewek anhydrytowych
Do głównych zalet należy z pewnością to, że gotowa mieszanka na posadzkę przyjeżdża do nas prosto z fabryki. Tam pod okiem ekspertów proporcje zostały tak dobrane, aby produkt był idealny pod każdym względem. Na budowie wystarczy zalać i wymieszać masę, po czym rozprowadzić ją równomiernie. Eliminuje się przez to wady wylewek cementowych, które bardzo często były rozrabiane „na oko”, w związku z czym proporcje rzadko kiedy pokrywały się z deklaracjami producenta. Wytrzymałość i parametry takiej posadzki również.
Kolejnym plusem jest płynna konsystencja, co znacznie ułatwia prawidłowe rozprowadzenie. Podkład zawsze będzie równy.
Warto wspomnieć również o tym, że ze względu na cechy mieszanki, posadzki anhydrytowe nawet na bardzo dużych powierzchniach (np. magazyny) nie wymagają tak wielkiej liczby dylatacji pośrednich.
Ten rodzaj posadzek może być stosowany w każdym pomieszczeniu. Należy pamiętać tylko o tym, że w przypadku dużej wilgotności (np. w łazience) trzeba zastosować folię w płynie.
Jest jeszcze jednak wielka zaleta. Posadzki anhydrytowe mają lepszy stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie. Są więc bardziej elastyczne i zbrojenia nie są konieczne.
Istotna jest też mniejsza grubość takich posadzek od tych, wykonanych z cementu. Dzięki temu nie obciążają stropów w tak wielkim stopniu.
Gdzie je stosować?
Posadzka anhydrytowa nadaje się na podłogę w domach jednorodzinnych, obiektach wielorodzinnych, ale też jako wylewka w zakładach produkcyjnych i posadzka w wielkich obiektach magazynowych. W zasadzie ma przeciwwskazań do tego, by w jakimś miejscu nie można było jej użyć.