Wylewki anhydrytowe

Anhydryt – wspaniały materiał na posadzki

Ostatnimi czasy, w budownictwie, pojawia się coraz więcej nowinek i udoskonaleń. Jednym z nich są posadzki anhydrytowe, które zyskują coraz większą rzeszę nowych zwolenników. Zresztą, owa substancja znana była już w starożytności. Używano jej jako zaprawę murarską stosowaną w budownictwie.

Anhydryt – co to takiego?

Anhydryt z chemicznego punktu widzenia to bezwodna forma siarczanu wapnia

Większości osób anhydryt kojarzy się z samopoziomującą wylewką. I faktycznie. W budownictwie jest coraz częściej stosowany jako tworzywo podkładowe. Jednak składnikami wylewki, oprócz anhydrytu, są także piasek i woda. Po połączeniu tych substancji tworzy się produkt bezfugowy o samopoziomujących właściwościach, który nie zmienia kształtu podczas zastygania. Jest szczególnie polecany pod ogrzewanie podłogowe ze względu na swoje dobre właściwości przewodzenia ciepła.

Rodzaje anhydrytu

Anhydryt z chemicznego punktu widzenia to bezwodna forma siarczanu wapnia. Naturalna jego odmiana to złoże surowców, które powstawały na przełomie wieków w ściśle określonych warunkach. Przybiera on wtedy jasnoszarą barwę.

Innym gatunkiem anhydrytu jest anhydryt syntetyczny. Powstaje na skutek przemysłowej syntezy chemicznej.

Kolejny rodzaj to anhydryt termiczny, który otrzymuje się za pomocą utylizacji i przetwarzania odpadów. Przybiera on kolor różowo-beżowy.

Zalety wylewek anhydrytowych

Posadzki anhydrytowe Śląsk zyskują coraz większe grono zwolenników, co ma swoje ważne uzasadnienie. Jako substancja samopoziomująca stwarza idealne warunki do powstania równych i gładkich posadzek. Doskonale sprawdzi się zarówno tam, gdzie użyte będzie ogrzewanie podłogowe, ale nie tylko. Zalety wylewki anhydrytowej:

Wady wylewek anhydrytowych

Ostatnimi czasy, w budownictwie, pojawia się coraz więcej nowinek i udoskonaleń

Użycie substancji anhydrytowej na posadzki ma wiele istotnych właściwości. Jednak należy wymienić też kilka słabszych stron tego materiału:

  • większy koszt w porównaniu do wylewek cementowych,
  • nie sprawdzi się w warunkach zewnętrznych,
  • charakteryzuje się mniejszą odpornością na ścieranie niż wylewki cementowe.

Za położenie posadzki anhydrytowej musimy więcej zapłacić, co zniechęca wiele osób do jej zastosowania. Jednak istotną rzeczą jest fakt, że jest to inwestycja na lata. Nie wymieniamy posadzek tak, jak na przykład paneli podłogowych. Warto zainwestować więcej pieniędzy w wygodny i komfortowy w użyciu materiał i cieszyć się równą i gładką powierzchnią przez lata.